Εμφανίζονται 1 τίτλοι με αναζήτηση: Κεντρικές σελίδες στην ευρύτερη περιοχή: "ΣΙΜΙΑΔΕΣ Χωριό ΜΑΝΤΙΝΕΙΑ" .
ΣΙΜΙΑΔΕΣ (Χωριό) ΜΑΝΤΙΝΕΙΑ
Δημιουργήθηκε γύρω στα 1700 από οικογένειες των χωριών Αγιος Νικόλαος, Πιάνα, Τάτσι, Πλέσια. Ο Παλαμήδης αναφέρει το φαινόμενο της πλημμύρας που επαναλαμβάνεται κάθε 4-5 χρόνια και καταστρέφει τη σοδιά των κατοίκων. Από τον Τάσο Γριτσόπουλο, στον α' τόμο της "Ιστορίας της Τριπολιτσάς" αναφέρεται η πληροφορία του Ρήγα Παλαμήδη, που περιέχεται στην απογραφή των κτισμάτων του 1828: "όταν το χειμώνα βγεί πολύ νερό, συντελεί στο πνίξιμο όλου του κάμπου του Κάψια και Κακουρίου και βγάζει και μικρά ψάρια. Όταν μάλιστα γίνει πλημμύρα, από το μέρος του βράχου που βγαίνει το νερό πετούν άγρια πουλιά...".
Ίσως το τοπωνύμιο οφείλεται σε κάποιο εξαιρετικό γεγονός - σημείο, όπως οι προαναφερόμενες πλημμύρες.
Το κείμενο παρατίθεται τον Μάρτιο 2003 από την ακόλουθη ιστοσελίδα, με φωτογραφίες, του Δήμου Μαντινείας
Λάβετε το καθημερινό newsletter με τα πιο σημαντικά νέα της τουριστικής βιομηχανίας.
Εγγραφείτε τώρα!